Головна » 2020 » Січень » 23 » Костел в Стрілківцях: симбіоз готичної краси та десятиліть занепаду

Костел в Стрілківцях: симбіоз готичної краси та десятиліть занепаду

26.02.2021
Автор: Sashko
Коментарі: 0
Переглядів: 852
Невеликий костел (чи філіальна каплиця) розташувався у північний частині села Стрілківці, при головній вулиці, справа, якщо їхати з Висічки на Касперівці. Зрештою, поруч розташовані усі цікавинки села, зокрема церква та невеликий музей, проте вони, на відміну від католицького храму, стоять на бічній вулиці. Костел розмістився на підвищенні, частково затінений деревами, добрий огляд храму спереду і збоку, з північного сходу.

Споруда невелика, біля 12х6 метрів у плані. Як свідчать історичні дані, у Стрілківцях на кінець 19 століття було 193 римо-католики. Інформації про те, під яким титулом був освячений храм – немає.

Архітектурно костел являє собою базиліку з дещо вужчим від центрального об'єму п'ятигранним вівтарем. Вікна та двері вирішені однаково, зі стрільчастими завершеннями, частково збереглися дерев'яні рами. Дах двосхилий, вкритий бляхою, муроване склепіння очевидно відсутнє. Оздоблення має лише фасадна частина, увінчана скромною вежечкою з гострим шпилем і збереженим донині хрестом. По боках розташовані кілька неоготичних міні-башточок, сильно поруйнованих.

Головна башта містить невелику нішу для скульптури та кілька круглих віконець годинникового типу. Можливо, там колись містились годинники, однак віконця доволі маленькі. Вище від порталу бачимо три плоскі ніші для розписів та кругле віконце. У тильній стіні вікно відсутнє.

Костел у Стрілківцях своїм віком та стилем перегукується з подібними храмами у сусідніх Королівці та Пищатинцях, та серед них усіх, перебуває у найгіршому стані. У багатьох місцях обвалився тиньк, а також сильно поруйнований верх фронтону. Натомість дах та шпиль ще цілий.

Переглядів: 852


Коментарі

Имя *:
Email *:
Код *: