Головна » 2018 » Грудень » 5 » На Борщівщині знайшли ритуальні ями трипільців

На Борщівщині знайшли ритуальні ями трипільців

27.04.2024
Автор: Sashko
Коментарі: 0
Переглядів: 1198
Борщівський музей веде дослідження трипільської культури з 1991 року. Цьогоріч археологам вдалося знайти чимало цікавого.

Археолог Михайло Сохацький розповів про особливості роботи у знаменитій печері Вертеба та цінність знайдених речей.

- Ще не вдалося встановити, що в інших місцях трипільці використовували печери. - каже пан Сохацький. - Лише у нас на Тернопіллі печера Вертеба у селі Більче-Золоте Борщівського району. Вона стала відомою людям ще у ХІХ столітті. Тут проводилися розкопки, матеріали яких зберігаються до сьогодні. Потім були світові війни і про пам’ятку забули.

Експедиція під керівництвом Михайла Сохацького працює у цій печері з 1995 року.

- Вона не фінансується з бюджету, - каже археолог. - Я сам шукаю для неї кошти, трохи мені допомагають друзі.

За цей час знайшли знаряддя праці, колекція розписного посуду, прикраси, знаряддя з кременю, міді, каменю. Щороку вдається знаходити цікаві речі, які зберігаються у Краківському та Борщівському музеях.

- На жаль за артефактами, за речами, ми не бачимо людей, - продовжує пан Сохацький. - Немає поховань трипільців. Важко це пояснити. Можливо такий був поховальний обряд, що немає залишків людей. Та у печері Вертеба вдалося знайти антропологічний матеріал. Виявилось, що це ключова пам’ятка для дослідження трипільської культури. Я запросив до експедиції антропологів і генетиків з різних наукових центрів світу. Хочемо встановити вік цих людей, їхнє здоров’я, їхнє харчування, хвороби та ін. Також сучасна наука дає можливість дізнатися генну історію. Тобто хто був предками трипільців. Такі дослідження ведуться на базі матеріалів з печери Вертеба.

Влітку у липні пройшла ще одна експедиція на чолі з археологом Михайлом Сохацьким.

- Ми змогли виявити цікаві речі, на які раніше ніхто не звертав уваги, - розповідає дослідник трипільської культури - У печері люди вдосконалювали підземний лабіринт. Він сирий, темний, незручний. Також побачили там зігрівальні прилади, своєрідні пічки, які довго тримали тепло. Знайшли ритуальні ями, в які скидали виліплені з глини фігурки тварин, людей, посуд, знаряддя праці, амулети. Тобто, під час якогось обряду ці речі люди кидали у такі ями.

За словами археолога, під дослідження виявили й традиційні знахідки: знаряддя праці з каменю, кременю.

- Чудово збереглися вироби з кістки і рогу - мотики і кинжали, - зазначає пан Сохацький. - Знайшли й специфічні фігурки людей, виліплені з глини. Вони по-своєму цікаві. Це в основному жінки, чоловічих статуеток майже не знаходять. Як ми розуміємо, вони є символом родючості, матері. Є фігурки домашніх і диких тварин. Зрозуміло лише, що їх теж використовували у якомусь ритуалі.

Зауважимо, зараз проводяться лабораторні дослідження, щоб поповнити експозицію Борщівського музею цікавими речами трипільської культури.

Джерело: 20Хвилин
Переглядів: 1198


Коментарі

Имя *:
Email *:
Код *: