Головна » 2019 » Листопад » 2 » Прокурор з Борщева став викривачем і "здав" своє корумповане керівництво?

Прокурор з Борщева став викривачем і "здав" своє корумповане керівництво?

23.07.2024
Автор: Sashko
Коментарі: 0
Переглядів: 6258
Прокурор задокументував корупцію в самій прокуратурі. Його безпосереднього начальника звільнили і судять.

Історія трапилася у місті Чортків Тернопільської області. Роман Маржан пішов працювати у місцеву прокуратуру в грудні 2015. А через рік написав рапорт в ГПУ, що його керівництво організувало систему поборів із підлеглих.

На нарадах керівник прокуратури Олег Рекуш і його заступник Тарас Кобеля критикували працівників, погрожували позбавленням премій і звільненнями. А після нарад начебто кликали Романа в кабінет і пропонували заплатити, щоб не було неприємностей. Коли молодий прокурор відповів, що не має звідки взяти гроші, то керівник, з його слів, порадив пошукати підприємців і переконати їх давати щомісяця певні суми.

Загострення відбулося у другій половині листопада 2016, незадовго до «Дня прокуратури». Роман стверджує, що йому сказали принести 5 тис., щоб передати керівництву прокуратури до свята і ще 2 тис. грн за «нормальне ставлення».

25 листопада 2016 року Роман зателефонував до одного із заступників Генерального прокурора та в двох словах описав ситуацію, на що йому запропонували приїхати в ГПУ та розповісти докладніше. Наступного ранку в Києві на зустрічі були присутні також троє співробітників Генеральної інспекції ГПУ і за результатами написаної заяви про злочин внесено відомості в ЄРДР та розпочато досудове розслідування.

29 листопада 2016, як каже Роман, він передав керівнику Чортківської прокуратури 5 тис. грн. Але одразу після цього почались нагадування, що треба ще 2 тис. грн. З його слів, керівник прокуратури Рекуш переконував, що кошти треба передати негайно, оскільки напередодні в Тернополі його «добре подоїли».

Коли Роман роздобув гроші, то начальник передумав і сказав, що 2 тисяч забагато і для тернопільських прокурорів вистачить купити дві пляшки віскі Red Label вартістю 1 тис. грн.

Після «Дня прокуратури» наступило затишшя, але недовге. У 20-х числах грудня прокурорів вже цікавили подарунки до Нового року. На запитання, звідки брати гроші, керівник пояснював: «думай, є підприємці». Після цього замначальника прокуратури Кобеля склав на Романа рапорт про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Його покликали і сказали, що до кінця грудня треба передати 10 тис. грн. і зробити це в гаражі, щоб ніхто не бачив. На думку керівників в прокуратурі були прослуховуючі пристрої, усюди окрім приміщення гаража.

Через кілька днів начальник, пробігаючи коридором, заглядав у кабінет прокурора і натяками запитував, чи є гроші. Одного разу він зайшов і запитав: «Ну що купив білет», показуючи жестом щоб давав гроші. Роман підійшов до шафи і витягнув із куртки 8 тисяч гривень та прослідував за Рекушем до дверей гаражу, але ті були закриті і передача грошей відбулася під дверима.

«На корпоративі перед Новим роком до мене підійшов Кобеля та сказав, щоб я вибачив його поведінку і що більше він не буде писати на мене рапорти, оскільки Рекуш сказав що я цього місяця добре попрацював і закрив йому важливе питання, але на досягнутому мені не потрібно зупинятись» – розповідає Роман.

У січні 2017 в Чортківську прокуратуру прибула обласна перевірка. Керівник прокуратури Рекуш того дня відбував на семінар, а тому всіма питаннями займався його заступник, а «розхідний матеріал» (тобто гроші) повинен був вкотре забезпечити Роман. «В подальшому на вимогу Кобелі Т.Я. я підготував 1000 грн. та передав їх йому в його службовому кабінеті в конверті», – згадує він.

На початку лютого стало відомо, що до Чорткова їде група прокурорів прокуратури Тернопільської області «із наданням практичної допомоги». Офіційно – мали шукати порушення при проведення досудового розслідування.

«Рекушем О.Р. було сказано мені щоб я був готовий до того що в будь-який момент він скаже мені надати йому грошові кошти за вирішення із прокурорами прокуратури Тернопільської області питань щодо не притягнення мене до дисциплінарної відповідальності. Через деякий час я при вході в Чортківську місцеву прокуратуру зустрівся із заступником керівника Чортківської місцевої прокуратури Кобелею Т.Я., який сказав, що крім цієї так би мовити практичної допомоги до нас в березні 2017 року їде перевірка в складі працівників ГПУ, а тому якщо він буде платити прокурорам прокуратури Тернопільської області то, напевне, (на його думку) я буду надавати грошові кошти працівникам ГПУ. Скільки і коли саме, про це мене повідомить Рекуш О.Р. На думку Кобелі Т.Я. (з метою вирішення питань із працівниками ГПУ) грошові кошти будуть збиратись централізовано із кожної прокуратури в сумі приблизно 4-5 тисяч гривень», – розповідав заявник.

14 березня 2017 перевіряючий ГПУ Ярослав у супроводі пройшовся камерами ІТТ з приводу прав в’язнів, документації, харчування, забезпечення ліками та ін.

Після цього Ярослав пішов у туалет, а Рекуш начебто показав Роману п’ять пальців і пояснив, що йдеться про 5 тисяч грн за непритягнення до дисциплінарної відповідальності. Через кілька днів цю суму Роман передав Рекушу біля вхідних дверей у гараж. Далі в будівлю прокуратури зайшли представники Генінспекції ГПУ та вилучили гроші.

У подальшому керівнику Чортківської прокуратури повідомили про підозру саме щодо останніх 5 тисяч гривень. Решту епізодів інкримінувати не стали, оскільки слідчі не вилучили тих начебто раніше переданих коштів, а за їх відсутності буде складно доводити, що вони взагалі були. Заступник керівника прокуратури Тарас Кобеля підозрюваним не став, працівників прокуратури області також не чіпали.

Коли справу вже передавали до суду, вранці 29 липня 2017 водій Чортківської місцевої прокуратури, прибираючи в гаражі, виявив згорток з грошима в сумі 5000 грн., на яких було виявлено невідому речовину зеленого кольору.

«Для того щоб відмазати Рекуша І Кобелю хтось підкинув в липні 2017 року гроші в гараж прокуратури 5000 грн із надписом ХАБАР. Вилучили ці кошти і порушили кримінальне провадження. Водій прокуратури дав свідчення що то ті гроші поклав я. Готували мене для того, щоб зробити провокацію. У свою чергу ГПУ зареєструвала провадження по створенню штучних доказів тому були обшуки і цю фабульну справу вилучали», – пояснив Роман Маржан.

19 вересня 2017 СБУ провела обшуки в Тернопільській обласній прокуратурі та управлінні поліції.

За версією слідства, з метою тиску на правоохоронців, які займались викриттям його злочинної діяльності, керівник Чортківської прокуратури, використовуючи свої зв’язки в правоохоронних органах, за грошову винагороду старшому слідчому СУ ГУ НП в Тернопільській області та прокурору відділу прокуратури Тернопільської області забезпечив внесення своєї заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань про нібито провокацію його підкупу.

У грудні 2017 Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія застосувала стягнення до керівника Чортківської прокуратури і його заступника у вигляді звільнення. У засіданні комісії обидва говорили, що ніяких грошей не брали, вину не визнають.

Але комісії було надано протоколи НСРД, в яких зафісовано, що Рекуш і Кобеля неодноразово схиляли підлеглого до передачі грошей, а 30 січня 2017 близько 11 год. 09 хв. в службовому кабінеті заступника керівника Чортківської місцевої прокуратури Маржан передав Кобелі 1000 гривень; 22 березня 2017 близько 9 години 22 хвилини у приміщенні прокуратури Маржан передав Рекушу 5000 грн.

Комісія не давала оцінки доказам. Вироку у справі ще немає. Так, Кобелі взагалі обвинувачення не висунуто. Однак КДКП побачила порушення прокурорської етики, а також заголовки у ЗМІ: «На Тернопільщині прокурори не бояться ані гніву людського, ані правосуддя»; «Маски-шоу у Тернопільській прокуратурі».

Справу колишнього керівника Чортківської прокуратури Олега Рекуша слухає Гусятинський суд Тернопільської області. Тут уже дослідили письмові докази, матеріали НСРД і триває допит свідків.

Заявник Роман Маржан готується давати показання 18 листопада. Після вищеописаних подій, незважаючи на тиск і три розпочаті щодо нього кримінальні провадження, він продовжує працювати у прокуратурі.

Відповідно до ч.1 ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Переглядів: 6258


Коментарі

Имя *:
Email *:
Код *: