Головна » 2020 » Серпень » 3 » «Захворів» утретє: як на Тернопільщині з’явився унікальний хворий на COVID-19

«Захворів» утретє: як на Тернопільщині з’явився унікальний хворий на COVID-19

28.02.2024
Автор: Sashko
Коментарі: 3
Переглядів: 1742
Про цей «серійний рецидив» коронавірусної інфекції заявив 29 липня начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук.

«В області зареєстровано декілька повторних випадків захворювання на COVID-19. Є хворий, який захворів уже втретє. Ми повинні розуміти, що навіть перехворівши коронавірусною інфекцією, не можна убезпечитися від повторного захворювання», — цитують Богайчука на сайті Тернопільської ОДА.

Цією заявою він спантеличив інфекціоністів та епідеміологів та й, зрештою, тих, хто вже перехворів і був певний, що тепер має імунітет.

Чи справді можна тричі поспіль захворіти на COVID-19? І якщо набутий імунітет не врятував від повторного зараження, то й вакцина, яку зараз розробляють, може не допомогти?

Що мав на увазі чиновник


«У мене вже купа дзвінків з цього приводу!», — каже Богайчук на прохання hromadske розповісти про унікальну ситуацію на Тернопільщині.

За його словами, станом на 30 липня підлеглі йому доповіли про шість випадків, коли після негативних ПЛР-тестів у людей, що вже перехворіли, аналіз згодом знову показав позитивний результат.

«Але тут по-різному всі трактують. Чи це людина вдруге або втретє захворіла, чи це продовжує виділятися вірус ще з першого зараження.

Епідеміологи кажуть, що це неможливо (повторно захворіти — ред.). І що це просто погано взяті зразки на ПЛР, які показали негативний результат. Тим паче, є такі періоди, коли вірус може не виділятися (хоче він в організмі ще є — ред.)», — каже Богайчук.

Проте чиновник не виключає, що захворіти повторно таки можливо. Мовляв, йдеться про випадки, коли людина пролікувалася в стаціонарі, потім двічі ПЛР-тест показав негативний результат, а згодом з’явилися симптоми пневмонії, яка виявилась коронавірусною.

«Я спілкуюся з нашими інфекціоністами. І є така версія, що вони повторно заразились уже іншим штамом. Але ми не визначаємо штами, це наразі не в нашій компетенції», — додав Богайчук.

Що кажуть епідеміологи


Лікар-епідеміолог із Тернопільського обласного лабораторного центру Володимир Паничев заперечує версію про можливі нові штами вірусу. Адже наука це питання ще не дослідила.

«Якби COVID-19 поводився як вірус грипу, де постійно змінюється антигенна структура, і кожного сезону ми маємо інший грип і іншу вакцину, тоді фахівці всього світу зараз не заявляли б, що COVID-19 може зупинити колективний імунітет або вакцинація. Тобто якщо зараз розробляється вакцина, то є розуміння, що цей вірус є генетично стабільним», — коментує hromadske Паничев.

Епідеміолог стверджує, що насправді ніяких повторних випадків захворювання не фіксували.

«Це різні речі — повторний позитивний результат тестування і повторне захворювання. Я не знаю таких випадків, щоб людині ставили повторні діагнози ні в Тернопільській області, ні десь інде. У державній статистиці такого немає», — каже Паничев.

А от випадки, коли в людини, яка раніше перехворіла на COVID-19, після негативного результату ПЛР за якийсь час він знову позитивний, за словами епідеміолога, бували не лише в Тернопільській області.

І, як наголошує Паничев, це точно питання не до якості тест-систем.

«Чому може показати негативний результат? ПЛР-тест виявляє вірус, а не антитіла. Тому за умови високого титру антитіл, білкових утворень, які борються з вірусом, результат може бути негативним.

Тому в певних ситуаціях необхідно повторне тестування. Зокрема, коли йдеться про виписку хворих, якщо клінічна картина чи імунологічні дослідження не збігаються з результатом ПЛР-тестів», — додає епідеміолог.


Що кажуть інфекціоністи


Лікар-інфекціоніст Федір Лапій, член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, каже, що немає сенсу в проведенні ПЛР-тестувань після одужання.

Він посилається на рекомендації ВООЗ про недоцільність повторного тестування пацієнтів, крім наукових потреб. Мовляв, є і без цього достатньо критеріїв, за якими можна визначити, чи одужала людина.

А щоб знати, чи людина не є заразною, достатньо орієнтуватися на актуальні дослідження. Зокрема, що вірус крапельним шляхом передається не довше, ніж упродовж чотирнадцяти днів після початку захворювання.

Пізніше, ще через тиждень-два, можуть вже виділятися так звані «уламки вірусу», які виходять із легень через верхні дихальні шляхи. І, власне, ці «уламки» можуть показати позитивний результат.

«Якщо в пацієнта були уражені саме легені, то через деякий час йде очищення мертвого епітелію. І ПЛР, який є високочутливим лабораторним методом, може його виявляти. Фактично тест виявляє цвинтар мікробів. Але це не розцінюється як факт повторного зараження», — пояснює Лапій.

Громадське
Переглядів: 1742


Коментарі

Имя *:
Email *:
Код *: